ABHAZ FED DEN AÇIKLAMA
Söz konusu ortaya atılan iddiaların/söylemlerin eksik ve yanlış bilgilere dayandığı belirlenmiş, konuya dair açıklama ihtiyacı doğmuştur. 
 
Bahse konu gelişmeler; ABHAZ-FED tarafından Abhazya'nın Türkiye tam yetkili temsilciliğiyle koordineli olarak başından itibaren yakından takip edilmiş, ABHAZ-FED olarak konuya kayıtsız kalınmamış ve bir çok kez Abhazya yetkilileriyle görüşülmek suretiyle olası tehlike ve rahatsızlıklar/endişeler aktarılmıştır. Ayrıca, konunun takibi için yakın istişarede kalınması hususunda da mutabık kalınmıştır.
 
Abhazya yetkilileriyle yapılan görüşmelerde; "Apartman Kanunu" şeklinde düşünülen düzenlemenin temelinde; Abhazya'ya tamamen ekonomik girdi sağlamaya dayalı, toprak satışı gibi bir amacı gütmeyen, ancak yap-işlet-devret modeli benzeri bir uygulama arayışının olduğu, bu düşüncenin henüz tasarı seviyesinde bulunduğu, henüz ortada bir kabul olmadığı, tasarının belki de hiç gündeme dahi alınmayacağı, Abhazya'nın ulusal çıkarlarına bir zerre dahi olumsuz etkisinin olması gibi bir gelişmenin kabul edilemezliği beyan edilmiş ve diasporanın hassasiyetlerine saygıyla bakıldığı ifade edilmiştir.
 
Bununla birlikte konu ABHAZ-FED tarafından yakından takip edilmektedir. Her türlü uygulamalarda Abhazya'yanın ulusal çıkarları doğrultusunda gelişmesinden yana duran, demografik yapının her ne ad altında olursa olsun bozulmasına hiçbir zaman sıcak bakmayan, toprak satışı gibi toprak bütünlüğüne yıkıcı etki yaratabilecek bir düzenlemenin her zaman karşısında durarak, diasporanın güçlü sesini oluşturan, Abhaz diaspora kitlesinin en büyük ve yetkin temsilcisi olan ABHAZ-FED dışında herhangi bir oluşum ve gayretlere, grup beyanlarına, yetkisiz kişilere itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla duyurulur.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Anket

E-Bülten Aboneliği