Apartman Yasası

En son açıklama Abhaz Fed tarafından yapıldı ve federasyona bağlı iki dernek (Düzce Abhaz Derneği ve Tokat Fındıcak Abhaz Derneği) açıklamaya imza atmadıklarını belirten karşı açıklamalar yaptılar.

Peki Yasa ne diyor? Gerçekten demografik yapıya zarar verecek mi? Daire satışı toprak satışı anlamına mı geliyor? Bu daireler hangi bölgelerde ve hangi arazilere yapılacak? Ve benzeri sorular hakkında fikir oluşturmaya yetecek kadar bilgi yok. Ben yasa tasarısını dikkatlice okudum okuyan başka kişilerde oldu ancak her okuyan kendince bir anlam çıkardı. Yani hiçbirimiz hukukçu değiliz sadece hukukçu olmakta yetmiyor Rus ticaret hukukuna da vakıf olmak gerekiyor. Benzer yasaların Rusya’da uygulanış şekline bakmak gerekiyor yani kapsamlı bilgi gerekiyor.

Tartışmaların iki ayağı var Abhazya ve bağlantılı olarak Diaspora, yani çoğunlukla Türkiye’deki Abazalar. Abhazya tarafında halk nezdinde gayrı mülk, arazi ve taşınmazların hukuku ile ilgili ciddi sorunların olduğu, mevcut mevzuatın Sovyet döneminden kaldığı dolayısı ile düzenlemenin gerekli olduğunu savunan bir kesim ile hazırlanan kanun tasarısının bu ihtiyaca cevap vermekten ziyade Rant için yapıldığını bunun sonucunda Abhazya’nın demografik yapısının bozulacağı endişesi taşıyanlar olmak üzere iki görüş var. Türkiye’deki Abazalar’ da bu iki görüşün uzantılarının yönlendirmesi ile konuya müdahil oluyorlar.

Muhalif görüşün en büyük endişesi yasa mecliste kabul edilip uygulanırsa Abhazya için büyük sorun olacağını iddia ederek beşer binlik bloklar halinde otuz bin konutun inşası ile Abhazya’ya kalıcı olarak 150 bin Rus nüfusun geleceğini bunun hem kültürel hem de demografik olarak Abhazya’nın milli kimliğini yok edeceğini söylüyorlar. Türkiye’den Abhazya’ya yerleşen bir gurup Yasa ile bağlantılı olmasa da Diaspora da yaşayanların geri dönmedeki isteksizliğini ve yeteri kadar dönüş olmamasını bu tarz çalışmaların yapılmasına sebep kabul ediyorlar.

Cumhurbaşkanlığı ve yasasıyı savunanların argümanları ise İddia edildiği gibi bunun bir arazi satışı olmadığı, bu mülklerden satın alanlara vatandaşlık verilmeyeceğini projenin Abhazya’nın ekonomik sorunlarının çözümünün bir parçası olarak Turizm sektörü için farklı bir seçenek olduğu yönünde.

Yasa hakkında tartışmalar uzun sürecek gibi gözüküyor Hükümet tarafının yasayı anlaşılır biçimde halka anlatmaması, muhalif kesimin de tasarıyı tüm yönleri ile bilmeyişi süreci kör döğüşüne çeviriyor Abhazya’nın gerçekleri doğrultusunda uzlaşılacak bir yasanın hazırlanması olası gözükmüyor.

 Atanur Aksoy

06.08.2023

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Anket

E-Bülten Aboneliği