DAÇA DEVRİ ONAYLANDI

 

 

 

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aslan Bjania, sabah erken saatlerde parlamento tarafından kabul edilen yasaları imzaladı. Böylece Bjania, Pitsunda’da ki devlet konukevinin Rusya'ya devredilmesini onayladı.

Kabul edilen yasa ile “Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında Abhazya Cumhuriyeti topraklarındaki bir nesnenin mülkiyetinin Rusya Federasyonu'na devredilmesine ilişkin Anlaşmanın onaylanması ve kullanılmasına ilişkin prosedür” yürürlüğe girmiş oldu.

Kabul edilen yasada “Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında, Abhazya Cumhuriyeti topraklarındaki bir nesnenin mülkiyetinin Rusya Federasyonu'na devredilmesine ve bu nesnenin kullanımına ilişkin prosedüre ilişkin Moskova'da imzalanan Anlaşmanın onaylanması 19 Ocak 2022'de" deniliyor.

Ayrıca, “Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında Abhazya Cumhuriyeti topraklarındaki bir nesnenin mülkiyetinin Rusya Federasyonu'na devredilmesine ilişkin Anlaşmanın uygulanmasına ilişkin tedbirler hakkında Anayasa Kanunu ve kullanımına ilişkin prosedür” de onaylandı.

 

Kanununda , "Belgede belirtilen nesneler, arsalar ve deniz alanları ile bu bölgede inşa edilecek bina, yapı ve yapıların sözleşmenin geçerlilik süresi boyunca üçüncü kişilere devredilmesini yasakladığı" belirtiliyor. Nesnelerin üçüncü kişilere devredilmesi yasağı, sözleşmenin feshi durumunda da geçerlidir. deniliyor.

Yasaya göre, bir tarafın veya tarafların anlaşmaya uymaması, Rusya-Abhazya anlaşmasının feshedilmesini, feshedilmesini ve nesnelerin Abhazya'nın mülkiyetine iade edilmesini gerektiriyor.

Parlemento Medeni Kanun'da, "Abhazya Cumhuriyeti'nin onaylanmış uluslararası anlaşması, bu Kanun ve arazi mevzuatına uygun olarak yabancı bir devlete arsa kullanma hakkının verilebileceği" yönünde bir değişiklik yaptı.

“Uluslararası Anlaşmalar Hakkında Kanun ”da   yapılan değişiklik : “Onaylanmış bir uluslararası anlaşma, Abhazya Cumhuriyeti Anayasası ve Anayasa yasalarında öngörülenlerden farklı normlar belirlerse, o zaman Abhazya Cumhuriyeti Anayasası ve Anayasa yasalarının normları geçerli olacaktır”; "Abhazya Cumhuriyeti'nin uluslararası anlaşması, uygulanmasının egemenliği zedelemesi, güvenliği tehdit etmesi veya Abhazya Cumhuriyeti'nin kamu düzenine aykırı olması halinde ihbar yoluyla da feshedilebilir." şeklinde oldu.

Daha önce muhalifler ve kamuoyunun önde gelenleri parlamentonun kararını "utanç verici" olarak nitelendirmiş ve iptal edilmesini talep etmişti.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Anket

E-Bülten Aboneliği